Teadlane: renoveeritud majad hallitavad sageli | Maasoojus

Täida kalkulaator

Vaata detaile ja maksumust

Räägi eksperdiga

Meile helistades saad suhelda küttesüsteemi asjatundjaga.

Vastame E-R 9-18.00

+372 680 9001

Maasoojus.ee on Vaillant ametlik partner ja garantii tööde teostaja.

Teadlane: renoveeritud majad hallitavad sageli

Tallinna tehnikaülikooli dotsendi Hendrik Volli sõnul pole saladus, et renoveeritud ja uute pakettakendega varustatud paneelmajades hakkab sageli levima tervisele ohtlik hallitus, sest korralikku ventilatsiooni seal tavaliselt ei ole.

«On üsna tavaline, et äsja renoveeritud majas on hea soe, kuid hallitab ja sotsiaalministeerium maksab selle kõik kinni,» lausus Voll energiasäästu käsitleval foorumil rahvusraamatukogus.

Vanades paneelmajades on paneelid sageli nihkes, nii et õhuavad on kinni. Teiseks tehakse pakettaknad ilma tuulutusavadeta. Ja harvad pole juhtumid, kus inimesed ise tuulutusavad kinni topivad.

Volli sõnul eritab neljaliikmeline pere ööpäevas 7-9 liitrit niiskust, mis peab kuidagi ruumist välja saama. Vastasel korral kondenseerub see seintel, tekitades niiskuskahjustusi ja põhjustades hallitust, mis omakorda võib tekitada allergiat ja teisi tervisehädasid.

Kuna ka inimesed ise eritavad oma elutegevusega niiskust, siis tekib sellistes korterites sageli hallitus, mis omakorda võib põhjustada allergiat ja muid tervisehäireid.

Ainuõiget lahendust pole teadlase sõnul seni veel leitud, akna lahtihoidmise kaudu tuulutamine on aga väga energiamahukas.
Ka paljud eramute ja kontorihoonete ehitajad hoiavad Volli sõnul ventilatsiooni pealt kokku. Kokkuvõttes võib see aga tarbijale kallimaks minna.

Ligi 90 protsenti oma ajast veedab inimene sisetingimustes, seetõttu on sisekliima väga tähtis ja energiasäästu ei tohiks saavutada sisekliima arvelt. Inimese tervise ja mõnusa enesetunde seisukohast on seega kvaliteetse ventilatsioonisüsteemi paigaldamine eluruumi igati mõistlik otsus.

Tänapäevaseid ehitustehnoloogiaid ja võimalusi arvestades ei saa elumajas loota ainult loomulikule õhuvahetusele. Traditsiooniliselt on siseõhu ventileerimiseks kasutatud aknaid ja uksi, samuti täidavad vanemates majades kasutatud siseõhu väljatõmbefunktsiooni ahjud ja kaminad. See aga ei pruugi olla efektiivne ega piisav.

Lisaks loomulikule õhuvahetusele soovitavad asjatundjad kasutada sissepuhke ja väljatõmbe sundventilatsiooni, mis on varustatud soojustagastisega ja võimaldab energiat kokku hoida.

Elamu sisekliima on kompleksne mõiste. See ühendab endas õhu füüsikalised parameetrid (temperatuur, niiskus, õhuliikumise kiirus), saasteainete sisalduse, müra ja mitmed psühhosotsiaalsed tegurid. Õhurežiimi kontrolliks peaks ruumis olema korralik termomeeter ja niiskusemõõtja.

Allikas: e24.ee ( 2012 )

Share this warmth with your friends.Avalda arvamust või küsi eksperdilt

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-gaMeilt saad tervikliku küttelahenduse, kuhu kuuluvad

• optimaalne projekt
• kindla garantiiga soojuspump
• vajaduse korral põranda- või radiaatorküttesüsteem ning
• oskuslik paigaldus

Vaillant Termolux Honeywell Systemkan Wavin