Kuidas soojuspumpa valida? - Maasoojus
2023Kuidas valida maasoojuspumpa ja õhk-vesi soojuspumpa?
Maasoojuspumpade ja õhk-vesi soojuspumpade valik sõltub mitmest tegurist, sealhulgas kohalikest kliimatingimustest, paigalduse maksumusest, krundi suurusest ja energiavajadustest. Mõlemal süsteemil on oma eelised ja puudused, mistõttu on oluline kaaluda oma vajadusi ja tingimusi enne otsuse tegemist.
Siin on ülevaade mõlema süsteemi põhijoontest.
Maasoojuspumbad
Eelised:
Suurem efektiivsus: Maasoojuspumbad kasutavad maapinna stabiilset temperatuuri, mis võimaldab neil töötada efektiivsemalt kui õhk-vesi soojuspumbad, eriti külmemates kliimades.
Madalamad käituskulud: Pikas perspektiivis võivad maasoojuspumbad olla ökonoomsemad tänu kõrgemale efektiivsusele ja madalamatele energiakuludele.
Pikem eluiga: Tavaliselt on maasoojuspumpadel pikem eluiga kui õhk-vesi soojuspumpadel, kuna suurem osa süsteemist asub maa all, kaitstuna väliste ilmastikutingimuste eest.
Puudused:
Kõrgemad algkulud: Maasoojuspumpade paigaldus nõuab suuremat esialgset investeeringut, eriti maakollektori paigaldamise tõttu.
Krundi suuruse nõue: Maasoojuspumba paigaldamiseks on vajalik piisavalt suur krunt, et mahutada maakollektor.
Õhk-vesi soojuspumbad
Eelised:
Madalamad paigalduskulud: Õhk-vesi soojuspumpade paigaldamine on tavaliselt odavam ja vähem keeruline kui maasoojuspumpade puhul.
Paindlikkus: Õhk-vesi soojuspumbad ei nõua maakollektori paigaldamist, mistõttu sobivad need paremini piiratud ruumiga või väiksematele kruntidele.
Kiirem paigaldus: Need süsteemid on kiiremad paigaldada, kuna need ei nõua ulatuslikke maatöid.
Puudused:
Vähem efektiivne külmas kliimas: Õhk-vesi soojuspumbad võivad külma ilmaga kaotada osa oma efektiivsusest, kuna need sõltuvad välistemperatuurist.
Lühem eluiga: Väliste ilmastikutingimuste mõju tõttu võivad õhk-vesi soojuspumbad vajada sagedasemat hooldust ja neil on ka lühem eluiga, kuna töötingimused on oluliselt karmimad – pidevad soojusvaheti kondensaadi jäätumised ja sulatused, väline niiskus ja mustus, lumi, päike jms.
Otsuse tegemine
Valik sõltub teie konkreetsetest vajadustest:
- Kliima: Külmemates piirkondades, kus temperatuurid langevad sageli alla külmumispunkti, võivad maasoojuspumbad olla efektiivsemad.
- Eelarve: Kui esialgne eelarve on piiratud, võib õhk-vesi soojuspump olla sobivam valik.
- Krundi suurus: Suurematel kruntidel, kus on ruumi maakollektorile, on maasoojuspump tõhus ja säästlik valik.
Igal juhul on soovitatav konsulteerida spetsialistiga, kes aitab analüüsida teie konkreetseid vajadusi ja tingimusi, et leida parim lahendus teie olukorrale.