Formaldehüüd ehk metanaal on tugeva lõhnaga värvitu gaas, mida kasutatakse ehitus- ja viimistlusmaterjalide tootmisel ja mööbli valmistamisel. Peamine formaldehüüdi allikas kodus ongi puitlaastplaatidest viimistlus, näiteks laminaatparkett, ning mööbel.

Põhjus, miks metanaal inimesele ohtlik on, peitub selle tugevas allergeenilises toimes. Nimelt võib see aine põhjustada allergilist nohu ja hingamisteede haigusi, näiteks allergilist bronhiiti või bronhiaalastmat.

Formaldehüüdi allergiline mõju võib avalduda erinevate sümptomitena, mistõttu on seda ka raske tuvastada.

USA tarbijauudiste ja -uuringute portaal Consumer Reports testis mitut erinevat poodides saadaval olevat laminaatparketti, et selgitada välja, kas tavatarbijale müüdav parkett eritab tõesti kriitilisel annusel ohtlikku metanaali.

Tegemist oli küll väikse uuringuga, ent analüüsist selgus, et laminaadist ja puitimitatsioonist parkett eritas tõepoolest keskmisest rohkem formaldehüüdi.

Teadlaste sõnul on kõige ohtlikum uus ja värskelt paigaldatud laminaat, mis tähendab, et kui su kodus on laminaatparkett olnud juba aastaid ja su pere tervis pole kannatanud, ei juhtu metanaali eritamise tulemusel enam tulevikus miskit hullu.

Samas peaksid laminaadi plusse ja miinuseid tõsiselt kaaluma need, kel põranda panek alles ees seisab. Täispuidust põrand (ja ka mööbel) on uurijate kinnitusel tervisele oluliselt ohutum valik.

Allikas: Delfi.ee